SNM#MS#6 Přítel powerpoint aneb jak (ne)prezentovat s powerpointem

Na jedné hodině rétoriky nám paní Alena Špačková řekla, ať si určitě pustíme „Prezidentský powerpoint“ – debatu prezidentských kandidátů v divadle La Fabrica, v níž měl každý z kandidátů k dispozici 7 minut a powerpointovou prezentaci.

Po zhlédnutí jsem pochopil proč na nás tak naléhala: pokud máte někdo z Vás pocit, že jste mizerný řečník a že neumíte prezentovat před větší skupinou lidí, pusťte si to určitě taky. Fakt, že ani ti nejpovolanější nejsou zdaleka dokonalí, Vám určitě zvedne sebevědomí!

Největším průšvihem této debaty se stal pro téměř všechny kandidáty právě powerpoint. Bylo úchvatné pozorovat, jak se z šikovné pomůcky a formálním okořeněním projevu stává mlčenlivý nepřítel  a v některých případech leitmotiv celého kandidátského sdělení.

Pro ty z Vás, kteří nemají času nazbyt, jsem připravil kratičký sestřih těch nejvtipnějších momentů z debaty.

 

…a pro ty z Vás, co tu a tam s powerpointem prezentují, pár přátelských rad:

 

1)      Držte se pravidla „co minuta to 1 slide.“

2)      Nedávejte na 1 slide více než 35 slov (5 řádek po 7 slovech; min. velikost 20pt).

3)      Používejte kontrastní písmo vůči pozadí; černá na bílém lepší než naopak.

4)      Jeden font lepší než dva, za víc než dva se někde dává trest smrti.

5)      Do prezentace nepište celé věty, ale pouze hesla. Říkat něco, co si každý v sále může přečíst, je ztráta času posluchače i řečníka.

6)      Ukazovátko používejte pouze na ukazování sloupců grafů atd., nikoliv na ukazování hesel v textu.

7)      Nezapomeňte na to, že powerpoint je jen pomůcka, co vám bliká za zády. Lidé, kterým to říkáte, sedí zpravidla před Vámi, tak z nich nespouštějte oči.

8)      Automatické posouvání je sexy, ale než ho použijete, vzpomeňte na Dientsbiera.

9)      Prezi je sexy, ale než ho použijete, vzpomeňte na Sobotku.

10)   Fanfáry jsou sexy, ale v některých případech se opravdu nehodí (vzpomeňte na Bobošíkovou).

11)   O ppt prezentaci (stejně jako o jiných řečnických pomůckách) při vystoupení nemluvte. Jsou nástrojem, nikoliv cílem. Vypadá to dost neprofesionálně (vzpomeňte na Fischerovou).

12)   Na slide „Děkuji Vám za pozornost“ se vykašlete. Ani rebel Zeman si neodpustil největší klišé všech dob. Na posledním slideu raději v bodech shrňte to, co jste posluchačům při své prezentaci vylíčili.

13)   A HLAVNĚ: (zejména nepromítáte-li na svém počítači) si prezentaci uložte ve třech různých formátech (třeba ppt, pptx, pdf) na dvě různá úložiště. A můžete-li, udělejte si před vystoupením rychlý test, zda funguje vše, jak má.

14)   I přes všechny rady v bodu 13 si osnovu prezentace vytiskněte na tvrdé papíry formátu A6 naležato, kdyby si i přes všechny pojistky vzpouzející se technika prosadila svou.

 

Ať Vás video stejně jako těchto 14 bodů inspiruje k lepším powerpointům. Prezidentští kandidáti, pravda, laťku vysoko příliš nenasadili…

Za inspiraci děkuji paní Aleně Špačkové

Leave a Reply