SNM#MS#5 Volební kalkulačka: revize & extenze

Mnohokrát děkuji za všechny kritické odezvy na článek SNM#MS#4 „Upozornění: tato volební kalkulačka skrytě nadržuje některým kandidátům“. Ten rozpoutal značnou diskuzi, za níž jsem vděčný. Byl jsem v nich upozorněn, na některé chyby a nepřesnosti, jichž jsem se dopustil. Nejdříve tedy revize, poté extenze:

Revize:

Pokud je aplikace spravedlivá, pak odpovíme-li na všechny otázky záporně, měly by se průběhy křivek otočit.

To opravdu není pravda. Vlastně jen dvakrát upozorňuji na tentýž problém – existuje pevné pořadí kandidátů, které v případě shody staví kandidáty v pevném pořadí. Odpovíme-li pouze na jednu otázku, pak budou jednotliví kandidáti vítězit stále v témže pořadí.

Proč takovéto případy neseřadí stejné kandidáty třeba podle abecedy?

Heuréka. Díky Josefu Šlerkovi a Petru Gongalovi, kteří uviděli, to co jsem já neviděl: jména jsou skutečně seřazeny podle abecedy, ovšem podle křestních jmen! To mě definitivně vyléčilo z konspiračních teorií. Poslední, co je živilo při životě, byl fakt, že Franz je před Roithovou, ač byl vložen do kalkulačky jako poslední, což popíralo argument, že jsou kandidáti zobrazeni v pořadí, v jakém byli vloženi do databáze. Je to ale prostší. Roithová je poslední, protože je ZUZANA.

Tohle už vážně nevypadá jako chybička, ale jako hezký příklad předvolební manipulace.

Tohle jsem trošku přepískl. Omlouvám se volebníkalkulačce.cz. Zcela jistě JE to chybička, nikoliv záměrná manipulace.

 

Extenze:

…projdu se po oslím můstku: i nezáměrná, nevědomá chyba, která má v povaze manipulovat veřejným mínění, zůstává manipulací, dokud se neopraví.

Na co upozorňuji: v kalkulačce je celkem 5 z 45 otázek, na kterou všichni kandidáti odpověděli stejně (v mém spreadsheetu mají čísla 10, 13, 33, 38 a 40, ale asi nebudou odpovídat reálnému pořadí otázek – odpovídají ale pořadí v url). A jsou to právě tyto otázky, ve kterém bude rozhodovat tak nespravedlivá kategorie, jakou je první písmeno křestního jména; ty otázky, které pak v celkovém pořadí tlačí nahoru Fischera a dolu Roithovou. A nemyslím si, že by 5/45 bylo úplně málo.

Navrhuji tyto opravy:

–          v případě shody nevypsat v hlavičce stránky pouze kandidáta, který je (momentálně) nejvýše v abecedě, ale všechny shodné kandidáty.

–          vyřešit problém „přidělování pořadí u shodných otázek“. Podle mého názoru by bylo nejspravedlivější, kdyby se pořadí kandidátů generovalo zcela náhodně. Nebo klidně shodné otázky úplně vyřadit – k čemu tam vlastně jsou?

V současnosti (domnívám se) je aplikace nespravedlivá. Pouze statisticky, samozřejmě. Nejedná se o loterii, ale o zadávání osobních preferencí a porovnávání těchto preferencí s kandidáty. Z toho, co mi vychází, musíte být ale mnohem „víceprocentní Roithovec“, aby Vám vyšla Roithová, zatímco na to, aby Vám vyšel Fischer, vám stačí být „méněprocentní Fischerovec“ – Fischer bude díky této chybě statisticky častěji vítězem a Roithová statisticky častěji poražená…

Omlouvám se:

–          O.S. kohovolit.eu, které jsem nařknul z vědomé manipulace

–          Janu Fischerovi, o němž implicitně naznačuji, že ji mohl platit.

3 Responses to “SNM#MS#5 Volební kalkulačka: revize & extenze”

 1. NORMOSTRÁNKY.woreshack.cz » Blog Archive » SNM#MS#4 „Upozornění: tato volební kalkulačka skrytě nadržuje některým kandidátům“ Says:

  […] SNM#MS#5 Volební kalkulačka: revize & extenze […]

 2. Michal Skop Says:

  Změním to na „náhodně“, což je dle mě spravedlivé. 2 a více na prvním místě neprošli při návrhu UX.

  Jde jen o případy, kdy někomu vyjdou 2 a v více kandidátů na prvním místě, což hrubým odhadem se stane v promilích případů. Ale je vidět, že to může svádět k podezření.

 3. woreshack Says:

  Pakliže bude pořadí kandidátů náhodné, pak bude náhodné i označení na prvním místě v případě shody… Takhle je to určitě spravedlivější…

  O promilích mluvíme v každém případě. Ale za předpokladu, že volební kalkulačku vyplní statisíce voličů (což předpokládám), pak by chyba ovlivnila stovky voličů, což mi přijde u tak prestižního projektu (jakým volební kalkulačka zajisté je) dost škoda…

  Jsem v každém případě rád, že moje výtka padla na úrodnou půdu…

  Přijměte, ještě jednou, mojí omluvu za ten patetický tón a spekulace v prvním příspěvku…Jak jsem předesílal, miluju konspirace… a tahle mi přišla fantastická;-)

Leave a Reply