SNM#MS#1 Kauza Petelík z trochu jiné stránky: gatekeeping a násilí v českých médií

Kauza Petelík je zvláštní v mnoha ohledech. Je to příběh o tom, jak se z neověřené informace stává událost dne. Jak lehce se dá manipulovat s médii. Jaké hry se dají hrát v průběhu senátních voleb.

Nesmírně zvláštní mi připadá ještě s jednoho pohledu: téměř ve všech titulcích referující o kauze figuruje slůvko, které prochází podivnou mediální inflací. Namátkou:

 LIDOVKY.CZ: Facebook komunisty: Pověsit pravičáky a násilím vyvlastnit

PRAŽSKÝ DENÍK: Zastupitel Prahy 8 za KSČM Petelík vyzval k násilí proti pravici

ČT: Petelík na Facebooku: Je čas vyvlastnit násilím všechny podnikatele           

Násilí. Na této (normo)stránce bych chtěl na pomyslné rovnoramenné váhy postavit dvě události.

Na levé straně váhy máme kauzu Petelík. To, co jsme se 27. 10. 2012 dověděli z českých médií, bychom mohli shrnout takto: Jaromír Petelík na svém facebookovém profilu vyzval k násilí proti pravici. Když se na kauzu podíváme ve stínu nových faktů, zjistíme, že každou „proměnnou“ v předchozí větě můžeme relativizovat – (asi to nebyl Petelík) (asi to nebyl jeho profil) (a i kdyby to byl Petelík i jeho profil, tak rozhodně nevyzýval, jen komentoval tři týdny starý článek).

Pravá strana váhy. Na facebooku existovala skupina s následujícím názvem: „Každým přidaným zemře 1 cigán. Tak se přidej a vyčarujeme si BÍLÉ Vánoce!“. Přidalo se do ní 21 000 lidí[1]

Výsledek vážení? Rozhodně překvapující. Čekal bych, že zpráva „21 000 lidí vyzývá na svých facebookových profilech k pogromu proti Romům“ bude z hlediska novinářské etiky vyhodnocena jako společensky urgentnější. A že jí pomůže i to, že na rozdíl od pravé strany váhy vychází z čísel a faktů.

Když se ale na obě ramena vah podíváme z pomocí googlu, vítěz vážení je zřejmý. Proč mám pocit, že váha vážící násilí v českých médiích, je poněkud porouchaná? (1797 znaků)[1] Film 168>88.

Leave a Reply