SNM#MS#2 Proč u nás také nelétají hurikány? aneb krátký komentář k prezidentským volbám v USA

Sandy fishnets, washed up on the shore.
What’s she catching, and will she be sore?

 

zpívá Amanda Palmer a Jason Webley v jedné ze svých písní. Sandy, kterou moře vyplavilo na břeh, dost možná přinesla světu zásadní změnu. Nebo je jen sama kapkou v moři, z něhož byla vyvržena? Kapkou v moři mediálního boje mezi dvěma prezidentskými kandidáty? Tak či onak, inspirovala mě píseň (a také dnešní hodina MS na STUNOME) ke krátkému postřehu k americkým prezidentským volbám.

Řeč je samozřejmě o hurikánu Sandy. Vliv na prezidentské volby je nepopiratelný – na wikipedii dokonce najdeme heslo Political impact of Hurricane Sandy. Mohla být skutečně Sandy ta, co si zatančila s Romneyho hlavou?

Minimálně ve dvou věcech mohl Romney na Sandy doplatit.

Za prvé, Romney si vybudoval image nekompromisního republikánského liberála, který má rád škrty ve státních výdajích a svobodný trh, kam se podíváš. Možná se ale neměl pouštět do tvrzení, že i FEMA (Federální agentura pro zvládání krize) by stála za to trochu seškrtat a v případě katastrof pak nechat raději zasahovat soukromé firmy. Zřejmě nepočítal se Sandy. Revize vlastního tvrzení ze dne 31.10. 2012 už, zdá se, příliš nezafungovala.

Za druhé, na Romneyho liberální image se vázala také image klimatoskeptika. Zřejmě nepočítal se Sandy. Bohužel pro Romneyho, spojení „hurikán Sandy“ a „klimatická změna“ mají k sobě v globálním podvědomí lidí dost blízko.

Trošku mi začalo být líto, že v našich zeměpisných šířkách a délkách hurikány nelétají. Ne, že by mě vzrušovaly domy levitující v povětří (chraň Bůh!), ale domnívám se, že jeden takový hurikán před pěti (nebo lépe před deseti) lety mohl mít na naši republiku blahodárný vliv. (1677 znaků)

Leave a Reply