Ateismus po Česku

…že je Česká republika považována za jednu z nejateističtějších zemí světa, je nesčetněkrát zopakovaná pravda. Klišé. Avšak zdaleka největší klišé je říct o klišé, že je to klišé. Protože jsem se už největšího klišé dopustil, věřím,  že mi bude prominuto ještě jedno intelektuální  klišé – a sice,  že na počátku každého klišé obvykle stojí polopravda, nepravda a nebo úplná hovadina. Právě pro jsou klišé tak kouzelná a pozoruhodná…

V případě českého ateismu je tomu zrovna tak. Na počátku celého problému je fakt, že je dosti obtížné měřit vztah k Bohu jako takový. Bipolární odpovědi (věřím/nevěřím) jsou pro celou řadu lidí nepostačující. O problematice měření religiozity se věnuje množství hezkých článků (mj. tento od Dr. Věry Haberlové); na této normostránce bych chtěl poukázat na jinou věc  – jaký je vztah mezi tvrzením, že ČR je nejateističtější zemí, a daty z výzkumů, o něž se tvrzení opírají; a dále ukázat příklad typického „českého ateismu“ – takového, jenž jsem objevil v dnešním tisku.

Za příklad si vezměme třeba výzkum z roku 2005 pro Evropskou komisi, který je hlavním zdrojem pro wikipedické heslo Demographics of atheism. Pokud seřadíme vzestupně tabulku podle údaje věřím/nevěřím v Boha, ČR se octne na druhém místě za Estonskem s 19% záporných odpovědí. Tento fakt by nás mohl vést k tvrzení, že ČR je po Estonsku druhá nejateističtější země v Evropě a že v Boha věří méně než pětina občanů. Well done.
Pokud se ale podíváme do slovníku na to, co to vlastně znamená být ateistou, najdeme definici, co nám předchozí tvrzení trochu komplikuje. Totiž, že ateismus je v užším (nepřeneseném) smyslu popírání existence Boha. A to, že v Boha nevěřím, přece ještě neznamená, že ho popírám. Slovíčkaření? Ani ne. Podívejme se nyní na tabulku, která řadí země sestupně podle procentního zastoupení respondentů, kteří kladně odpověděli na otázku: Věřím, že existuje cosi jako duch nebo životní síla.

Na tuto otázku (i přesto, že se mi zdá velmi fádně položená) se chytla celá polovina Čechů a vyšvihla nás na třetí místo v Evropě. Ale třetí místo čeho? Tento trend bývá různými lidmi nazýván různě. Pověrčivci, duchaři, něcisti, agnostici, náboženští diletanti atd. Nikoliv však ateisti.

Věřím, že pro většinu z Vás není tahle hra s čísly a slůvky nic nového. A tak konečně uvádím slibovaný příklad z dnešního tisku, který mě inspiroval k sepsání tohoto krátkého postu. Příklad, který dle mého názoru nádherně ilustruje podobu toho typicky českého ateismu…

 

Určitě jste někdy slyšeli o prožitcích blízké smrti (Near-death experiences). Známí ze záhrobí. Světlo na konci tunelu. Setkání s Bohem. 13.8. 2013 se na BBC objevil titulek Near-death experiences are ‚electrical surge in dying brain‘ [Prožitky blízké smrti jsou přepěťové vlny v umírajícím mozku]. Hezky napsaný článek, který popularizoval výzkum party neurologů z Michiganské univerzity, mnoho tajemství o prožitcích blízké smrti neponechal – všechna umně rozkryl vědeckou řečí.

Moc rád si pročítám diskuze pod článkem. Často bývají zajímavější než celý článek. Takhle vypadaly dva nejlépe hodnocené komentáře pod článkem.

Kdo by čekal pláč pro romantické představy o životě po životě, byl by na diskuzi BBC asi trochu zklamaný. Death is a shutdown process. 

 

Netrvalo dlouho a článek převzal nejčtenější internetový deník v „nejateističtější“ zemi světa – Novinky.cz. A jaké vzbudil mezi komentujícími ateisty ohlasy?

Hmmm, ale jak vědci vysvětlí to, že umírající viděli z výšky činnost lékařů kolem svého těla a vše přesně popsali. To se jen nějakými impulsy vysvětlit asi nedá, že ?

Více než 500 souhlasných zamručení je na nejateističtí zemi světa docela dost. Dovolil jsem si začít sérií klišé, tak také jedním klišé skončím: Inu, není všechno tak jednoznačné, jak to vypadá.  S ateismem po česku jakbysmet!

2 komentáře to “Ateismus po Česku”

  1. someone Says:

    statistický vzorek na založený na čtenářích novinky.cz je asi tak hodnotný jako by byl založen na divácích novy

  2. woreshack Says:

    Tohle ale není statistika (protože byla-li by to statistika, pak by to skutečně byla hodně nelegitimní statistika) 😉

Leave a Reply